تبلیغات
بروز - معمای قدیمی دانه های برف!!

بین مطالب وب سایت جستجو کنید

هدف ما بروز کردن اطلاعات شماست

     
امیر حسین مصباح
12:11 ق.ظ
دوشنبه 25 دی 1391


دانه های برف چگونه به وجود می آیند ؟ شکل های زیبا و متقارن دانه های برف چگونه ایجاد می شوند ؟ چرا بعضی دانه ها مسطح و بعضی دیگر حالت حجیم و استوانه ای دارند ؟ آیا می دانستید تا کنون حتی دو دانه برف کاملا مشابه یافت نشده اند ؟ شکل دانه های برف در نقاط مختلف متفاوت است ؟ آیا می دانستید مطالعه بلورهای برف یک شاخه از فیزیک است ؟ در اینجا پاسخ این پرسش ها را خواهید یافت …

تا کنون کسی را دیده اید که یک دانه برف را نگاه کند و از شکل ستاره مانند آن شگفت زده نشود؟البته این بلورهای یخی متنوع تر از آن هستند که بتوانید فکرش را بکنید.

دانه های برف شکل های گوناگونی دارند.از قبیل دانه های سوزنی شکل دانه های ستونی تو خالی و دانه های ورقه ای که شکل دمبل هستند و در آنها دو ورقه با یک رابط به هم وصل می شوند.

Kenneth Libbrecht در زمینه ساختارهای کریستالی دانه های برف تحقیق می کند و تا کنون هفت کتاب از عکس های دانه های برف چاپ کرده است . مصاحبه او با لوس آنجلس تایمز در مورد اطلاعتش از دانه های برف را در اینجا می خوانیم.
 

بقیه در ادامه ی مطلبدانه های برف چگونه به وجود می آیند ؟ شکل های زیبا و متقارن دانه های برف چگونه ایجاد می شوند ؟ چرا بعضی دانه ها مسطح و بعضی دیگر حالت حجیم و استوانه ای دارند ؟ آیا می دانستید تا کنون حتی دو دانه برف کاملا مشابه یافت نشده اند ؟ شکل دانه های برف در نقاط مختلف متفاوت است ؟ آیا می دانستید مطالعه بلورهای برف یک شاخه از فیزیک است ؟ در اینجا پاسخ این پرسش ها را خواهید یافت …

تا کنون کسی را دیده اید که یک دانه برف را نگاه کند و از شکل ستاره مانند آن شگفت زده نشود؟البته این بلورهای یخی متنوع تر از آن هستند که بتوانید فکرش را بکنید.

دانه های برف شکل های گوناگونی دارند.از قبیل دانه های سوزنی شکل دانه های ستونی تو خالی و دانه های ورقه ای که شکل دمبل هستند و در آنها دو ورقه با یک رابط به هم وصل می شوند.

Kenneth Libbrecht در زمینه ساختارهای کریستالی دانه های برف تحقیق می کند و تا کنون هفت کتاب از عکس های دانه های برف چاپ کرده است . مصاحبه او با لوس آنجلس تایمز در مورد اطلاعتش از دانه های برف را در اینجا می خوانیم.
 
پرسش : عجیب ترین چیز در مورد دانه های برف چیست؟


پاسخ :

اگر شما یک دانه برف را فقط کمی پایین تر از دمای انجماد قرار دهید ( زیر صفر ) به یک ورقه نازک شفاف تبدیل می شود ( شکل منطقی دانه های ستاره ای شکل ) .حال اگر دمای آن را کمتر کنید(پنج درجه زیر صفر)به جای یک ورقه نازک یک ستون باریک شفاف داریدکه شکلش کاملا مخالف یک ورقه نازک است.

در شکل های ستاره ای سطح به آرامی و لبه ها به سرعت تغییر شکل می دهند.اما در شکل های استوانه ای لبه ها به آرامی و سطح به سرعت رشد می کنند.

بنابراین با تغییر اندکی در دما شکل دانه های برف از یک سطح تخت به یک استوانه تغییر می کند.و اگر آن را سردتر کنیم ( ۱۵ درجه زیر صفر ) دوباره به شکل ورقه ای اش تبدیل می شود.

در دماهای پایین تر از ۳۰ درجه زیر صفر شکل دانه برف دوباره استوانه ای می شود.

این گذارها ناشی از تغییر دما هستند و توضیح دادن علت آنها بسیار سخت است.این معما ۷۵ سال است که مطرح است و ما هنوز جواب آن را نمیدانیم.

البته میزان رطوبت هوا هم در شکل کریستال ها موثر است.در قسمتی از ابر که رطوبت بیشتر است کریستالها با سرعت بیشتری رشد میکنند.ضمنا شکل های پیچیده تر و ابعاد بزرگتری دارند.در حالی که در رطوبت های پایین تر دانه های برف شکل های ساده تر و ابعاد کوچکتری دارند.
 
پرسش : در آزمایشگاه تحقیقاتی خود به چه نتایجی رسیده اید؟

پاسخ :

چیزی که به آن رسیدم اثری است که آن را ” sharpening effect ” مینامم.وقتی لبه یک کریستال یخی تیز میشود ساختار مولکولی آن قسمت هم تغییر میکند و باعث میشود لبه با سرعت بیشتری باریک شود.این روند ادامه پیدا میکند تا شما به یک پوسته نازک به تیزی تیغ میرسید.این اثر نازک و مسطح بودن دانه های برف را توجیه میکند.

بنابراین اگر شما دما را تغییر دهید این تغییر به منزله تغییر در ” sharpening effect ” است.اگر ” sharpening effect ” روی لبه ها اثر کند یک پوسته نازک داریم.اما اگر روی قسمت های بالایی اثر کند به استوانه ای تو خالی میرسیم. یک تغییر دمایی کوچک میتواند مسیر را تغییر دهد. ” sharpening effect ” این تغییرات کوچک را توجیه میکند.
 
پرسش : چرا شکل تمام دانه های برف باهم تفاوت دارد؟

پاسخ :

بلور های یخی هنگام فرود از قسمت های مختلف ابر عبور می کنند.دما و رطوبت در طی این فرود تغییر میکند.این تغییر شرایط همیشه وجود دارد.بنابراین ما به دانه هایی با شکل ها و شاخه های مختلف میرسیم.البته چون هیچ دو دانه برفی مسیر های دقیقا یکسانی را هنگام فرود طی نمیکنند هیچ دو دانه برفی یکسان نیستند و تفاوت هایی کوچک در انها دیده میشود.
 
پرسش : همانطور که گفتید دانه های برف شکل های گوناگونی دارند.شکل مورد علاقه شما چیست؟


پاسخ :

شکل مورد علاقه من ” capped column ” است.کریستالی که در ابتدا استوانه است سپس به یک ورقه تبدیل شده و نهایتا استوانه میشود.

وقتی برای اولین بار شروع به مطالعه در این زمینه کردم عکس هایی از این نوع دانه برف را دیدم و به نظرم جالب رسید. من در North Dakota متولد شدم اما قبل از آن هیچ گاه این شکل از دانه های برف را ندیده بودم.در سفری که در کریسمس برای دیدن خانواده داشتم با ذره بین بیرون از خانه رفتم و به دانه های برف که در حال بارش بود نگاه کردم. ”capped column ” ها همه جا دیده میشدند.اگر به چیزی دقت کافی نداشته باشید متوجه آن نمیشوید.

چیزی که مرا به این شاخه از فیزیک علاقمند کرد این بود که به نظر میرسد اگر در یک شهر برفی زندگی میکنی باید کمی درباره آنچه از آسمان میبارد اطلاع داشته باشی.
 
پرسش : آیا مطالعه دانه های برف مزیتی نسبت به مطالعه مواد دیگر دارد؟


پاسخ :

مطالعه کریستالهای یخی نه تنها زیباست بلکه بسیار کم هزینه است . همانطور که میدانید کار کردن با یخ مسائل ایمنی خاصی ندارد . در حالی که برای مواد دیگر آزمایشات با رعایت نکات ایمنی آمیخته است . در آزمایشات دیگر به خاطر خطر مواد شیمیایی مجبور به صرف وقت و هزینه هستید.

من عاشق این هستم که می توانم مواد آزمایشم را بدون اینکه نگران مسائل ایمنی باشم دور بریزم یا تبخیر کنم و بخش جالب دیگر اینکه از آن دسته آزمایشاتی نیست که در آخر هم هیچ کس قدرت مشاهده آن را ندارد . بیشتر دانشمندان در مورد سیاهچاله یا ذرات Higg مطالعه میکنند.چیزهایی که هرگز در آزمایشات معمولی قابل مشاهده نیستند.در حالی که دانه های برف به طور طبیعی از آسمان می آیند پس حل کردن معماهایشان جالب هست.


باتشکر از وبلاگ بچه شیر سمپادی


:: مرتبط با: علمی ,

Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
https://haroldbechtol.wordpress.com دوشنبه 9 مرداد 1396 09:31 ب.ظ
Hi every one, here every one is sharing these familiarity, therefore it's
pleasant to read this weblog, and I used to go to see this webpage all the
time.
http://norristbbpjmogpv.over-blog.com/2015/08/hammer-toe-caused-by-plantar-fasciitis.html سه شنبه 2 خرداد 1396 06:31 ب.ظ
This is my first time pay a quick visit at here and i am really happy to read all at one place.
BHW یکشنبه 27 فروردین 1396 10:39 ق.ظ
Your style is really unique compared to other
folks I've read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.
manicure سه شنبه 22 فروردین 1396 04:59 ب.ظ
Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and
i was just curious if you get a lot of spam responses?
If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest?
I get so much lately it's driving me mad so any help is very much appreciated.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
این وبلاگ در مهرماه1391 برای درس مطالعات اجتماعی ایجاد شده است
وسعی خواهیم کرد درطول سال تحصیلی شمارا با مقالات اجتماعی _ دانستنیها
_ مطالب علمی _ برترینهای کلاس ونمونه سوالات درسی آشنا کنیم
باتشکر
امیر حسین مصباح
ایمیل : mesbah_a@ymail.com

مدیر وب سایت : امیر حسین مصباح
تمام حقوق این وب سایت متعلق به بروز می باشد   |   طراحی قالب : تم دیزاینر