تبلیغات
بروز - رحلت پیامبر اکرم (ص) وامام حسن مجتبی (ع)

بین مطالب وب سایت جستجو کنید

هدف ما بروز کردن اطلاعات شماست

     
امیر حسین مصباح
02:06 ب.ظ
پنجشنبه 21 دی 1391
در سال یازدهم هجرت رسول اكرم صلی الله علیه و آله وسلم در آخرین سفرحج (در عرفه)، در مكه و در غدیرخم، در مدینه قبل از بیمارى و بعد از آن در جمع یاران و یا در ضمن ‏سخنرانى عمومى، با صراحت و بدون هیچ ابهام، از رحلت ‏خود خبر داد. چنان كه قرآن رهروان رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم را آگاه ساخته بود كه ‏پیامبر هم در نیاز به خوراك و پوشاك و ازدواج و وقوع بیمارى و پیرى مانند دیگر افراد بشر است و همانند آنان خواهد مرد. پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله وسلم یك ماه قبل از رحلت فرمود:
فراق نزدیك شده و بازگشت ‏به سوى خداوند است. نزدیك است فراخوانده شوم و دعوت حق را اجابت نمایم و من دو چیز گران در میان شما مى ‏گذارم و مى ‏روم: كتاب خدا و عترتم، و خداوند لطیف و آگاه به من خبر داد كه این دو هرگز از یكدیگر جدا نشوند تا كنار حوض كوثر برمن ‏وارد شوند. پس خوب بیندیشید چگونه با آن دو رفتار خواهید نمود."
در حجه ‏الوداع در هنگام رمى‏ جمرات فرمود: "مناسك خود را از من ‏فرا گیرید، شاید بعد از امسال دیگر به حج نیایم و هرگز مرا دیگر در این جایگاه نخواهید دید."
روزى به آن حضرت خبر دادند كه مردم از وقوع مرگ شما اندوهگین ‏و نگرانند. پیامبر در حالى كه به فضل بن عباس و على بن ‏ابی‌‏طالب علیه السلام تكیه داده بود به سوى مسجد رهسپار گردید و پس ازدرود و سپاس پروردگار، فرمود: "به من خبر داده‏ اند شما از مرگ ‏پیامبر خود در هراس هستید. آیا پیش از من، پیامبرى بوده است كه‏ جاودان باشد؟! آگاه باشید، من به رحمت پروردگار خود خواهم ‏پیوست و شما نیز به رحمت پروردگار خود ملحق خواهید شد."
روزی دیگر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم با کمک علی علیه السلام و جمعی از یاران خود به قبرستان بقیع رفت و برای مردگان طلب آمرزش کرد . سپس رو به علی علیه السلام کرد و فرمود: " کلید گنجهای ابدی دنیا و زندگی ابدی در آن، در اختیار من گذارده شده و بین زندگی در دنیا و لقای خداوند مخیر شده ام، ولی من ملاقات با پروردگار و بهشت الهی را ترجیح داده ام."
در چند روز آخر از زندگى رسول اكرم صلی الله علیه و آله وسلم آن بزرگوار در مسجد پس از انجام نماز صبح فرمود:
"اى مردم! آتش فتنه‏ ها شعله ‏ور گردیده و فتنه‏ ها همچون پاره‏هاى امواج تاریك شب روى آورده است. من در روز رستاخیز پیشاپیش شما هستم و شما در حوض کوثر بر من در می آئید. آگاه باشید که من درباره ثقلین از شما می پرسم، پس بنگرید چگونه پس از من درباره آن دو رفتار می کنید، زیرا که خدای لطیف و خبیر مرا آگاه ساخته که آن دو از هم جدا نمی شوند تا مرا دیدار کنند. آگاه باشید که من آن دو را در میان شما به جای نهادم
( کتاب خدا و اهل بیتم ). بر ایشان پیشی نگیرید که از هم پاشیده و پراکنده خواهید شد و درباره آنان کوتاهی نکنید که به هلاکت می رسید."
آنگاه پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم با زحمت به سوی خانه اش به راه افتاد. مردم با چشمانی اشک آلود آخرین فرستاده الهی را بدرقه می کردند. در آخرین روزها پیامبر به علی علیه السلام وصیت نمود که او را غسل و کفن کند و بر او نماز بگزارد. علی علیه السلام که جانش با جان پیامبر آمیخته بود، پاسخ داد: " ای رسول خدا ، می ترسم طاقت این کار را نداشته باشم. "
پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم علی علیه السلام را به خود نزدیک کرد . آنگاه انگشترش را به او داد تا در دستش کند. سپس شمشیر، زره و سایر وسایل جنگی خود را خواست و همه آنها را به علی سپرد.
فردای آن روز بیماری پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم شدت یافت اما او در همین حال نیز اطرافیان خود را درباره حقوق مردم و توجه به مردم سفارش می کرد. سپس به حاضران فرمود: " برادر و دوستم را بخواهید به اینجا بیاید." ام سلمه، همسر پیامبر گفت: " علی را بگویید بیاید. زیرا منظور پیامبر جز او کس دیگری نیست." هنگامی که علی علیه السلام آمد ، پیامبر به او اشاره کرد که نزدیک شود. آنگاه علی علیه السلام را در آغوش گرفت و مدتی طولانی با او راز گفت تا آنکه از حال رفت و بیهوش شد. با مشاهده این وضع، نواده های پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم حسن و حسین علیه السلام به شدت گریستند و خود را روی بدن رسول خدا افکندند. علی علیه السلام خواست آن دو را از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم جدا کند. پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به هوش آمد و فرمود:
"علی جان آن دو را واگذار تا ببویم و آنها نیز مرا ببویند، آن دو از من بهره گیرند و من از آنها بهره گیرم."
سرانجام پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم هنگامی که سرش بر دامان علی علیه السلام بود، جان به جان آفرین تسلیم کرد.
امام حسن مجتبی علیه السلام :امام حسن علیه السلام فرزند امیر مؤمنان علی بن ابیطالب و مادرش مهتر زنان، فاطمه زهرا  سلام الله علیه ، دختر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم است. امام حسن علیه السلام در شب نیمه ماه رمضان سال سوم هجرت در مدینه تولد یافت. وی نخستین پسری بود که خداوند متعال به خانواده علی و فاطمه عنایت کرد.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم به حسن و برادرش حسین علاقه خاصی داشت و بارها می فرمود که حسن و حسین فرزندان من هستند. امام حسن علیه السلام پس از شهادت پدر بزرگوار خود به امر خدا و طبق وصیت آن حضرت، به امامت رسید و مقام خلافت ظاهری را نیز اشغال کرد و نزدیک به شش ماه به اداره امور مسلمین پرداخت. در این مدت، معاویه که دشمن سرسخت علی علیه السلام و خاندان او بود و سالها به طمع خلافت (در آغاز به بهانه خونخواهی عثمان و در آخر آشکارا به طلب خلافت) جنگیده بود، به عراق که مقر خلافت امام حسن علیه السلام بود لشکر کشید و جنگ آغاز کرد.
امام حسن علیه السلام در کمالات انسانی یادگار پدر و نمونه کامل جد بزرگوار خود بود. تا پیغمبر صلی الله علیه و آله وسلم زنده بود، او و برادرش حسین در کنار آن حضرت جای داشتند، گاهی آنان را بر دوش خود سوار می کرد و می بوسید و می بویید.
از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم روایت کرده اند که درباره امام حسن و امام حسین علیه السلام می فرمود: این دو فرزند من، امام هستند خواه برخیزند و خواه بنشینند ( کنایه از این که در هر حال امام و پیشوایند ).
از خدا طلب بهشت می کرد و به او از آتش جهنم پناه می برد. چون وضو می ساخت و به نماز می ایستاد، بدنش به لرزه می افتاد و رنگش زرد می شد. سه نوبت دارائیش را با خدا تقسیم کرد و دو نوبت از تمام مال خود برای خدا گذشت. در روایات است که امام حسن علیه السلام در زمان خودش عابد ترین و بی اعتنا ترین مردم به زیور دنیا بود. در سرشت و طینت امام حسن علیه السلام برترین نشانه های انسانیت وجود داشت.
امام حسن علیه السلام در تمام مدت امامت خود که ده سال طول کشید، در نهایت شدت و اختناق زندگی کرد و هیچگونه امنیتی نداشت، حتی در خانه نیز در آرامش نبود. سر انجام در سال پنجاهم هجری به تحریک معاویه بدست همسر خود (جعده ملعونه) مسموم، شهید و در بقیع مدفون شد.
منبع:
http://www.irannewsagency.com/index.php?news=7844


Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
mittiesiefker.hatenablog.com جمعه 20 مرداد 1396 09:22 ب.ظ
I'm really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Anyway keep up the excellent quality writing, it's rare
to see a great blog like this one nowadays.
coldtheory3696.snack.ws دوشنبه 9 مرداد 1396 10:10 ب.ظ
wonderful put up, very informative. I'm wondering why the opposite specialists of this sector do not realize this.

You must continue your writing. I am confident, you
have a huge readers' base already!
http://charlenagenualdi.blogas.lt دوشنبه 1 خرداد 1396 11:37 ق.ظ
Awesome! Its really awesome paragraph, I have got much clear idea regarding from this post.
BHW سه شنبه 29 فروردین 1396 01:15 ق.ظ
You can certainly see your skills within the article you
write. The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe.
All the time go after your heart.
BHW چهارشنبه 23 فروردین 1396 04:45 ب.ظ
Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am encountering issues with your RSS.
I don't know the reason why I am unable to join it. Is there anybody getting identical
RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond?

Thanx!!
manicure یکشنبه 20 فروردین 1396 01:31 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts about بروز - رحلت پیامبر اکرم (ص)
وامام حسن مجتبی (ع). Regards
BHW جمعه 18 فروردین 1396 10:39 ب.ظ
Hello, this weekend is nice designed for me, as this time i
am reading this wonderful educational article here
at my residence.
محمد مهری رخ پنجشنبه 21 دی 1391 11:28 ب.ظ
ضمن عرض تسلیت به مناسبت رحلت جانگداز پیامبر رحمت حضرت محمد(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع)و شهادت امام رضا(ع)، از انتشار مطالب مفید و بروز شما تشکر و قدردانی می کنیم.
امیر حسین مصباح پاسخ داد:
ممنونم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
این وبلاگ در مهرماه1391 برای درس مطالعات اجتماعی ایجاد شده است
وسعی خواهیم کرد درطول سال تحصیلی شمارا با مقالات اجتماعی _ دانستنیها
_ مطالب علمی _ برترینهای کلاس ونمونه سوالات درسی آشنا کنیم
باتشکر
امیر حسین مصباح
ایمیل : mesbah_a@ymail.com

مدیر وب سایت : امیر حسین مصباح
تمام حقوق این وب سایت متعلق به بروز می باشد   |   طراحی قالب : تم دیزاینر